Wynagrodzenia rosną, ale zadowolenie spada. Polacy chcą podwyżek
Dynamiczny wzrost wynagrodzeń i rekordowo niskie bezrobocie w Polsce, to za mało. Wielu pracowników nadal czuje się nieusatysfakcjonowanych wysokością swojego wynagrodzenia.
Według najnowszego międzynarodowego badania „HR & Payroll Pulse Europe 2025” przeprowadzonego przez SD Worx, połowa polskich zatrudnionych (50,9 proc.) uważa, że zarabia za mało, a tylko 46,3 proc. postrzega swoje wynagrodzenie jako uczciwe w porównaniu z wypłatami kolegów na podobnych stanowiskach.
Dane pokazują, że aż 44,2 proc. polskich pracowników aktywnie poszukuje nowej pracy, co świadczy o niezadowoleniu z obecnych warunków.
Rosnące wynagrodzenia nie spełniają oczekiwań Polaków
Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2025 roku wyniosło 9 045,11 zł, co oznacza wzrost o 9,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Jednakże, mimo takiego wzrostu, wielu pracowników wciąż odczuwa, że ich płace są niewystarczające względem wkładu pracy i zakresu obowiązków.
– Obserwujemy, że rosnące wynagrodzenia nie zawsze przekładają się na poczucie satysfakcji wśród pracowników. Wielu z nich oczekuje nie tylko wyższych płac, ale także większej przejrzystości w polityce wynagroWzeń oraz doceniania ich wkładu w rozwój firmy. Pracodawcy powinni zwrócić uwagę na te aspekty, aby skutecznie przyciągać i zatrzymywać talenty, ale też by poprawić komunikację na temat wysokości całkowitego wynagrodzenia, które przecież znacznie przekracza kwotę widoczną na pasku wypłat – tłumaczy Paulina Zasempa, People Country Lead w SD Worx Poland.
Równość wynagrodzeń przynosi efekty
Firmy w Polsce i całej Europie stają przed wyzwaniem nie tylko rosnących oczekiwań płacowych, ale również dużej rotacji kadry i trudności w zatrzymaniu pracowników. Ponad połowa europejskich firm (52,8 proc.) wskazuje na problem niedoboru pracowników, a co trzeci zatrudniony Europejczyk zauważa wysoki wskaźnik odejść w swoim zespole. W odpowiedzi na te wyzwania, aż 58,3 proc. polskich firm deklaruje inwestycje w większą przejrzystość wynagrodzeń, a 52 proc. angażuje się w eliminowanie nierówności płacowych w organizacjach.
– Ogromnie cieszy fakt, że ponad połowa polskich firm jest już zaangażowanych w eliminowanie nierówności płacowych. To nie tylko słuszny kierunek zmian, ale też wyróżnik każdego nowoczesnego pracodawcy. Obecnie, kiedy mamy tak wysoki wskaźnik migracji pracowników i tak wiele talentów zgłasza w badaniu chęć zmiany miejsca zatrudnienia, dbanie o sprawiedliwe, równe, ale też przejrzyste wynagradzanie jest podstawą tworzenia inkluzywnego i pożądanego miejsca pracy – komentuje Zasempa.